Masaż tkanek głębokich nazywany jest inaczej współczesną formą masażu. Polega na powolnym, lecz kontrolowanym, rozluźnieniu tkanek. W tej metodzie nie używamy żadnych środków poślizgowych. Celem takiego masażu jest obniżenie napięcia w obrębie układu mięśniowo-powięziowego, poprawa ślizgu między powięzią powierzchowną a układem mięśniowym, usunięcie restrykcji tkankowych powstałych na przestrzeni czasu.
Bogactwo technik jakie możemy wykorzystać podczas terapii jest ogromna. Praca terapeuty skupia się szczególnie na strukturach objętych podniesionym napięciem układu mięśniowo-powięziowego. Metoda jest bezpieczna i pozwala na aktywny udział pacjenta podczas terapii, a to poprawia jej efekty, które pacjenci mogą szybko dostrzec.
Masaż tkanek głębokich w sporcie
Zastosowanie masażu tkanek głębokich idealnie sprawdza się w pracy u sportowców, gdy po ciężkim treningu lub meczu możemy popracować na układzie mięśniowo-powięziowym oraz możemy znormalizować napięcie w obrębie kręgosłupa, kończyn dolnych lub górnych. Techniki masażu tkanek głębokich możemy też wpleść w terapię manualną. Pozwoli to na pełne rozluźnienie się pacjenta i zaangażowanie jego organizmu w leczenie.
Na taki masaż powinna zdecydować się każda osoba, która odczuwa ograniczenia lub dolegliwości związane ze stylem życia. Bez względu czy jest on siedzący czy stojący i aktywny. Taka forma masażu przywraca prawidłowe napięcie i ruchomość poszczególnych warstw tkanek, co oddziałuje na zdrowie, samopoczucie i zdolności fizyczne.
Masaż tkanek głębokich – wskazania
Powinien uzupełniać lub stanowić podstawę terapii wszelkich schorzeń narządu ruchu, którym towarzyszą ograniczenia mięśniowo-powięziowe. Bardzo często dochodzi do tzw. „sklejenia” się powięzi i poszczególnych warstw tkanek, co skutkuje dolegliwościami bólowymi, dyskomfortem czy obecnością wspomnianych wcześniej punktów spustowych. Przykładowo, sklejenie tkanek w obrębie kręgosłupa lędźwiowego może mieć miejsce u osób prowadzących siedzący tryb życia lub osób z hiperlordozą lędźwiową. Wskazań do takiej terapii jest wiele
Masaż tkanek głębokich – działanie
zwiększenie elastyczności tkanek
likwidację mięśniowo-powięziowych punktów spustowych
regulację napięcia mięśniowo-powięziowego
przywracanie prawidłowej postawy
wzrost ruchomości w stawach
poprawę ukrwienia tkanek
Przeciwwskazania:
wszelkie uszkodzenia skóry – przerwanie jej ciągłości, rany i otarcia
siniaki, infekcje skórne i choroby tkanki skórnej (np. grzybica)
Ponadto przed przystąpieniem do terapii specjalista przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, z którego dowiaduje się szczegółów o jego stanie zdrowia. To ważne, ponieważ bezwzględnymi przeciwwskazaniami są także: