Masaż kręgosłupa i pleców stosuje się w dolegliwościach bólowych spowodowanych zmianami zwyrodnieniowymi, takimi jak: dyskopatia kręgosłupa, rwa kulszowa czy reumatoidalne zapalenie stawów. Wykorzystanie różnych technik ucisku tkanek pomaga w rozluźnieniu mięśni pleców, poprawie ich ukrwienia oraz stymulacji przewodnictwa nerwowego.
Jak działa masaż kręgosłupa i pleców?
Masaż jako metoda leczenia różnych dolegliwości bólowych stosowany był już ponad 3000 lat temu w starożytnych Chinach, uznawano go także za część medycyny sakralnej. Do jego rozkwitu doszło w XVI wieku za sprawą francuskiego lekarza Ambrożego Pare, który uznał masaż za oficjalną metodę leczenia. W kolejnych wiekach, zaczął powstawać cały system masaży dopasowanych do leczenia chorób i ich profilaktyki, zostały też określone wskazania i przeciwwskazania do ich wykonywania.
Dziś istnieje wiele technik masażu, w tym masaż klasyczny, leczniczy czy sportowy. Najczęściej wykonuje się masaż kręgosłupa i pleców, ponieważ dolegliwości bólowe w obrębie odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa są bardzo powszechne. Masaż polega na ucisku tkanek, który wywołuje miejscowe i ogólne reakcje organizmu. Mechaniczne oddziaływanie na ciało powoduje powstawanie ciepła i rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Dochodzi do:
zmniejszenia napięcia mięśniowego,
zmniejszenia wrażliwości na ból,
poprawy ukrwienia mięśni,
zaopatrzenia ich w tlen i substancje odżywcze,
regeneracji przeciążonych mięśni,
stymulacji przewodnictwa nerwowego i zmniejszenia odruchowych skurczów mięśni.
Masaż leczniczy kręgosłupa – wskazania
Wskazaniem do masażu kręgosłupa i pleców są zmiany zwyrodnieniowe i towarzyszące im stany bólowe. To, jak często należy wykonywać masaż, uzależnione jest od rodzaju dolegliwości. Zabiegi lecznicze zazwyczaj wykonywane są 2-3 razy w tygodniu, w serii 5-10 spotkań.
Na rynku dostępne są również różnego rodzaju urządzenia do masażu kręgosłupa lędźwiowego, w tym maty, rolki czy kulki, jednak nigdy nie zastąpią one masażu u specjalisty.
Terapia masażem polecana jest w przypadku:
dyskopatii kręgosłupa,
dolegliwości bólowych spowodowanych rwą kulszową,
wadami postawy lub brakiem ruchu,
zesztywniającego i reumatoidalnego zapalenia stawów kręgosłupa,
nerwobóli,
spiętych mięśni.
Masaż pleców można wykonywać także u kobiet w ciąży (od trzeciego do ósmego miesiąca ciąży), jeśli ciąża przebiega prawidłowo i lekarz prowadzący wykluczył możliwe przeciwwskazania-zobacz w zakładce MASAŻE - KOBIETA W CIĄŻY - http://naturo-terapia.pl/1_16_masaz-dla-kobiet-w-ciazy.html
Co daje masaż pleców?
Przede wszystkim uśmierza ból, który doskwierał pacjentowi w danej części kręgosłupa, rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie, polepsza przepływ limfatyczny, redukuje tkankę tłuszczową, odpręża, likwiduje napięcie mięśniowe, a z drugiej strony wzmacnia tkankę mięśniową.
Masaż pleców
15 minut - 40 zł
30 minut - 60 zł
40 minut - 80 zł
50 minut - 100 zł
60 minut - 120 zł
Pakiet 5 masaży po 60 minut - 500 zł
Pakiet 5 masaży po 40 minut - 360 zł
Masaż leczniczo - relaksacyjny pleców, ramion i głowy
60 minut - 120 zł
Masaż tajski pleców i ramion
60 minut - 120 zł
Masaż manualny na plecy z wibroterapią - chwilowo nie dostępny