Masaż wibracyjny polega na wprawieniu ciała pacjenta lub poszczególnych partii jego ciała w odpowiednie drgania. Poleca się go m.in. na bóle kręgosłupa, głowy, na otyłość, cellulit, czy wysiłkowe nietrzymanie moczu.
Na co pomaga Wibroterapia?
Leczenie wibracjami, czyli wibroterapia.
Udowodniono, że poza tym wibracje o określonym natężeniu bardzo poprawiają krążenie krwi i zwiększają drożność żył oraz tętnic. Tym samym uznano je za idealny sposób na leczenie żylaków, lub też skuteczną formę profilaktyki.
Czy Wibroterapia jest bezpieczna?
Trening wibracyjny jest metodą bardzo bezpieczną. Stanowi doskonałe uzupełnienie wielu innych metod leczenia.
Przykłady zastosowania wibroterapii:
Wibroterapia - skuteczna w walce z chronicznym bólem
Jak to działa?
Wibroterapia łagodzi ból poprzez kilka mechanizmów: stymuluje powierzchniowe i głęboko zlokalizowane receptory bólowe, długotrwale podnosząc próg bólu; usprawnia krążenie krwi i limfy; sprzyja łagodzeniu stanów zapalnych i poprawia gęstość mineralną kości. Ponadto drgania terapeutyczne rozluźniają mięśnie i zwalczają ich nadmierne napięcie oraz wzmacniają mięśnie, np. przykręgosłupowe, co jest szczególnie ważne w przypadku zmian zwyrodnieniowych.
Kiedy i dla kogo?
Wibroterapia może być bardzo wartościowym dopełnieniem terapii skierowanej przeciw bólowi chronicznemu, szczególnie może być bardzo dobrym przygotowaniem do ćwiczeń fizycznych, do których trudno podejść, odczuwając ból, a które są tak ważne w rehabilitacji po kontuzjach, czy w poprawie codzienności seniorów lub osób z nadwagą.
Skuteczność.
W badaniach polskich naukowców odnotowano po sesjach wibroterapii zmniejszenie intensywności bólu o 50% w przypadku osób cierpiących na ból przewlekły i o 88% u osób z bólem ostrym. Osoby biorące udział w badaniu znacznie zmniejszyły ilość zażywanych środków przeciwbólowych (o 55% w przypadku pacjentów z bólem chronicznym) i zauważyły poprawę jakości życia.
Wibroterapia - poprawia funkcje sercowo-naczyniowe
Dzięki stymulowaniu rozszerzania naczyń krwionośnych i wzrostu przepływu krwi, wibroterapia ma duży potencjał profilaktyczny oraz rehabilitacyjny w kardiologii.
Jak to działa?
Kluczowym w terapeutycznym oddziaływaniu wibracji na układ krążenia jest stymulowanie poszerzania małych naczyń krwionośnych i wzrostu powrotu żylnego, czyli zwiększanie przepływu krwi, a co za tym idzie - lepsze utlenienie tkanek. Wiąże się to z pobudzaniem przez wibracje śródbłonka naczyń krwionośnych do wydzielania tlenku azotu, powodującego rozluźnianie mięśni gładkich otaczających śródbłonek naczyń.
Kiedy i dla kogo?
Wibroterapia kardiologiczna polecana jest profilaktycznie osobom narażonym na problemy sercowo-naczyniowe związane ze zmniejszoną aktywnością fizyczną, otyłością, nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca. Wibroterapię kardiologiczną poleca się też osobom po zawale serca, ale po ustabilizowaniu choroby i w konsultacji z kardiologiem.
Skuteczność.
Japońscy naukowcy z prestiżowego Uniwersytetu Kitasato wykazali na próbie 20 starszych pacjentów z ustabilizowaną chorobą układu krążenia poprawę funkcji śródbłonka naczyń po zastosowaniu jednorazowego 10-minutowego treningu składającego się z ćwiczeń oporowych wykonywanych na wibrującej platformie. Wibroterapia nie wywołała żadnych niekorzystnych efektów/ objawów niepożądanych.
Program Cardio został zaprojektowany aby wspomagać pracę Twojego
układu krążenia.
Program generuje specjalnie dobrane wibracje, o niskiej intensywności, po
to aby wspomagać przepływy krwi w tętnicach; zmniejszyć sztywność tętnic
i poprawić wskaźniki rytmu serca.
Niepowtarzalny charakter bodźca w programie Cardio ma na celu zapobieganie rozwojowi zmian miażdżycowych i powikłań zakrzepowo-zatorowych,
które nieleczone, mogą prowadzić do choroby wieńcowej lub zawału.
Zabieg w pozycji Cardio może stanowić element rekonwalescencji i skutecz-
nie uzupełniać rehabilitację kardiologiczną.
Wibroterapia - skuteczna w walce z otyłością i nadwagą
Czy wibroterapia pomoże szybko schudnąć? Same zabiegi wibroterapii poprawiają lipidogram i promują utratę nadmiernej wagi, a w połączeniu z odpowiednią dietą można oczekiwać rewelacyjnych rezultatów.
Jak to działa?
Wibroterapia, działając jako bierny zamiennik aktywności fizycznej, podnosi metabolizm i poprawia gospodarkę tłuszczową.
Kiedy i dla kogo?
Osoby z nadwagą i otyłością, szczególnie te, którym ciężko wytrwać w stosowaniu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, w tym osoby starsze, powinny poważnie rozważyć zabiegi wibroterapii, jako dopełnienie ich programu odchudzania.
Skuteczność
W badaniu naukowym z zastosowaniem urządzeń do wibroterapii Vitberg, już po 3-tygodniowej terapii wibracją oscylacyjno-cykloidalną kobiet po 65 roku życia zaobserwowano poprawę wskaźników lipidogramu. Z kolei aplikacja 30 zabiegów na tym samym urządzeniu grupie 21 mężczyzn w podobnym wieku (60-70 lat) w innym badaniu naukowym również pozytywnie wpłynęła na otyłość.
Wibroterapia - poprawia osiągi sportowe i regeneruje
Wibracje o odpowiednich parametrach zwiększają wartość treningu sportowego oraz, podawane w czasie powysiłkowego odpoczynku, obniżają zmęczenie i przyspieszają regenerację.
Jak to działa?
Wibroterapia przyspiesza regenerację po treningu przez obniżanie we krwi stężenia mleczanu, IL-6 oraz mioglobiny, które podwyższone wiążą się, odpowiednio, z: poczuciem zmęczenia, rozwojem procesów zapalnych i uszkodzeniem mięśni szkieletowych. Wibroterapia zwiększa ponadto stężenie MMP-2, co może wpływać na efektywniejszą przebudowę macierzy zewnątrzkomórkowej i stymulować angiogenezę, poprawiając ukrwienie i odżywienie sąsiadujących tkanek.
Kiedy i dla kogo?
Masaż wibracyjny przyrządowy wspomaga trening sportowy, fizjoterapię i odnowę biologiczną. Polecany jest zawodowym sportowcom, amatorom, ale również osobom osłabionym po chorobie, a pragnącym wrócić do wysokiej formy sportowej; także ludziom z utrudnionym dostępem do prowadzenia ćwiczeń aktywnych.
Skuteczność.
Regeneracja w sporcie odgrywa niezwykle istotną rolę. To od niej w dużym stopniu zależy zwiększenie zdolności wysiłkowej, co bezpośrednio przekłada się na wyniki. Jedną z najefektywniejszych metod łagodzenia czy eliminowania bólu i dyskomfortu zawodnika po intensywnym treningu jest masaż wibracyjny.
Dolegliwości w których może być zastosowana wibroterapia
zalecana przy: pogorszeniu tolerancji na wysiłek, nietypowych bólach w klatce piersiowej, uczuciu szybkiego bicia serca, pogorszeniu wydolności układu sercowo- naczyniowego, przemęczeniu, przepracowaniu
zalecana przy: spowolnieniu procesow poznawczych, trudnościach z myśleniem i koncentracją, objawach niepokoju, zaburzeniach snu, zaburzeniach równowagi, dolegliwościach bólowych układu stawowo - mięśniwego, nerwowości i uczuciu niepokoju, agresji, stresie, złym samopoczuciu
zalecana przy: zmęczeniu, dusznościach, chrypce, świstach oddechowych, zadyszce, uczuciu ciężkości w klatce piersiowej i innych zaburzeniach układu oddechowego