Dobry masaż w ciąży to znakomity zabieg pielęgnacyjny, relaksujący i poprawiający wygląd skóry. I wcale nie musisz rezygnować z niego w ciąży. Kobieta w ciąży to klientka w stanie wyjątkowym. Masaż, który jej wykonujemy, ma za zadanie nie tylko ją zrelaksować i odprężyć, ale także przynieść ulgę w stanach bólowych. Zabieg powinien być wykonywany przez profesjonalistę, który zna się na masażu dla ciężarnych. Wtedy masaż jest zupełnie bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Jeszcze kilka lat temu powszechnie uważano, że kobiety w ciąży powinny omijać gabinet masażu szerokim łukiem, i to aż do terminu rozwiązania. Teraz coraz częściej panie słyszą, że zabiegi w salonie wyspecjalizowanego w masaże dla kobiet w ciąży są bezpieczne i decydują się na jeden, a gdy przyniesie on im ulgę – to na całą serię. Wszystko dlatego, że pojawiła się oferta dostosowana właśnie dla nich, z odpowiednimi kosmetykami i zabiegami, które poprawiają komfort , stan skóry, stan psychiczny i problemy zdrowotne związane z tym stanem.
Do gabinetów przychodzi więc coraz więcej przyszłych mam. To kobiety, które troszczą się o los dziecka, ale myślą także o sobie. Pragną być atrakcyjne i zadbane, bo szczęśliwa i zrelaksowana mama to również spokojne i szczęśliwe dziecko.
Nawet jeśli nigdy wcześniej się nie masowałaś, podczas ciąży prawdopodobnie odczujesz taką potrzebę. Powodów do masażu w ciąży będzie przynajmniej kilka – narastające wraz z każdym miesiącem zmęczenie, spowodowane coraz większym ciężarem brzucha, opuchnięte nogi, dolegliwości kręgosłupa, a nawet chęć zadbania o skórę, której w czasie ciąży potrzebne jest wyjątkowe traktowanie.
Warto od czasu do czasu chodzić będąc w ciąży na masaże do gabinetu. Masaż nie tylko doskonale cię zrelaksuje, ale też przygotuje do porodu, zmniejszy ciążowe dolegliwości. Najlepiej udać się na masaż do salonu, który specjalizuje się w zabiegach dla kobiet w ciąży, co daje gwarancję, że wykona go fachowiec. By było widać i czuć efekty, na masaże w ciąży trzeba chodzić regularnie.
Można wykonać kilka rodzajów masaży dla kobiet w ciąży, w zależności od potrzeb przyszłej mamy.
Profesjonalny masaż: na problemy z opuchniętymi nogami pomaga zmniejszyć obrzęki nóg, powstałe na skutek zwężenia naczyń, odprowadzających limfę z okolic miednicy, a także ograniczonej aktywności i zwiększenia masy ciała. Masowanie okolic narażonych na opuchliznę (zwłaszcza stóp i łydek) wspiera proces przenikania płynu tkankowego do naczyń limfatycznych, co pomaga zarówno zmniejszyć obrzęki, jak również – przy regularnym korzystaniu z zabiegów – niemal całkowicie im zapobiec.
Profesjonalny masaż w ciąży: rozluźniający warto się na niego zdecydować, jeśli dokuczają ci bóle kręgosłupa i stawów. Podczas zabiegu masażysta uciska i masuje konkretne punkty na ciele, dzięki czemu mięśnie się rozluźniają. To przynosi ulgę więzadłom i stawom, zmniejszając dolegliwości bólowe w okolicy barków, szyi i kręgosłupa (zwłaszcza jego odcinka lędźwiowego, który najbardziej cierpi z powodu przesunięcia się środka ciężkości ciała, związanego z powiększającym się brzuchem).
Profesjonalny masaż w ciąży: relaksacyjny pomaga przy bezsenności, przywraca prawidłowe krążenie i ciśnienie krwi, zmniejsza też dolegliwości związane ze stresem, takie jak bóle szyi, głowy, pleców, depresję czy nadpobudliwość. Masaż zmniejsza napięcie mięśni, odpręża, znosi też napięcie psychiczne. Wykonywane przez masażystę ruchy są spokojne, łagodne, rytmiczne, dzięki czemu oddziałują nie tylko na mięśnie, ale też na psychikę. Jeśli jest prawidłowo wykonany, mięśnie całego ciała rozluźniają się do tego stopnia, że zasypiamy na leżance.
Profesjonalny masaż w ciąży: ujędrniający masaż w ciąży ujędrniający, który oferowany jest przez gabinety masażu ma na celu zapobieganie rozstępom i poprawę kondycji skóry. Sprawia, że staje się ona nie tylko bardziej odporna na rozciąganie (a więc ryzyko powstania rozstępów jest mniejsze), ale też dotlenia tkanki i polepsza ich ukrwienie, dzięki czemu regenerują się szybciej. To ma znaczenie, jeśli masz już rozstępy, bo dzięki masażowi łatwiej się ich pozbędziesz. Podczas masażu wykorzystywane są profesjonalne kosmetyki bezpieczne dla kobiet w ciąży. Wmasowanie olejku lub kremu poprzedza zazwyczaj peeling całego ciała, dzięki któremu skóra lepiej wchłania substancje z kosmetyku. W niektórych gabinetach masaż ujędrniający jest samodzielnym zabiegiem, w innych – tylko jednym z jego elementów. W tym drugim przypadku zazwyczaj po masażu na skórę nakładana jest maska ujędrniająca.
Kiedy nie należy poddawać się zabiegom masażu w ciąży? Do przeciwwskazań należą wszelkie stany patologiczne, jak:
1,2 i 9 miesiąc ciąży
Krwawienia z dróg rodnych
Zagrożenie poronieniem lub porodem przedwczesnym
łożysko przodujące,
gestozaa,
przedwczesne skracanie szyjki macicy i rozwieranie się kanału rodnego,
odklejanie się łożyska, przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego,
a także wszystkie inne stany zagrożenia ciąży (jakie, o tym decyduje lekarz prowadzący).
Masażu nie wykonuje się również, jeśli przyszła mama cierpi na choroby nerek, tarczycy i trzustki, niektóre choroby sercowo-naczyniowe, w przypadku podejrzenia anomalii rozwojowych płodu